میرادرای1398/7/13 18:19:48

میرادرای

میراداری (Miradry) در سال 2011 توسط FDA برای درمان تعریق بیش از حد در زیر بغل تایید شد. این دستگاه توسط شرکت Miramar Labs طراحی شده و عملکرد آن بر اساس تخریب غدد تعریق با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی است. این دستگاه تنها برای درمان تعریق زیر بغل تایید شده است.

  • دسته بندی درمان

میرادرای

  • نوع درمان

غیر تهاجمی – تخریبی

  • نحوه اثر

میرادرای با استفاده از اعمال انرژی بالای الکترومغناطیسی (امواج microwave در طول موج 5800 مگاهرتز) به پوست ناحیه زیر بغل، باعث ایجاد گرمای زیاد و در نتیجه تخریب در اثر گرما (thermolysis) غدد تعریق این ناحیه می شود. در نتیجه این عمل، تعریق در ناحیه زیر بغل صورت نمی گیرد. این تکنیک به نسبت جدید بوده و می بایست عوارض احتمالی آن مد نظر قرار گیرد.

  • نحوه استفاده

قبل از شروع معمولا ناحیه زیر بغل با تزریق لیدوکایین بی حس شده و همچنین در طی جلسه می بایست ناحیه زیر بغل خنکسازی شود چرا که میرادرای گرمای زیادی ایجاد خواهد کرد. هر جلسه درمان حدود 1 ساعت یا بیشتر به طول می انجامد. به دلیل درد ناشی از میرادرای، بیمار معمولا تا چند روز باید از داروهای ضد درد و کیسه یخ در زیر بغل استفاده کند و انجام فعالیت بدنی یا ورزش در چند روز اول ممکن نیست. معمولا پس از جلسه اول تعریق قطع می شود ولی پس از 2 تا 3 هفته مقداری تعریق باز می گردد و در مجموع معمولا 3 جلسه برای رسیدن به درمان لازم است.

  • میزان اثر بخشی

تجربه نشان داده اثربخشی میرادرای در بلند مدت، در اشخاص مختلف می تواند متفاوت باشد. نتایج میانگین 70 تا 80 درصد کاهش تعریق را نشان می دهند، هرچند ممکن است برخی غدد تعریق عمیق یا با دانسیته (تراکم توده ای) پایین، تحت تاثیر امواج دستگاه قرار نگیرند، و یا برخی افراد غدد تعریق اصطلاحا مقاوم به این امواج داشته باشند. به عنوان مثال غدد تعریقی که اصطلاحا بیش از حد توخالی (shallow) باشند ممکن است امواج الکترومغناطیسی را به اندازه کافی به گرما تبدیل نکنند و درمان صورت نگیرد. در مطالعه انجام شده توسط FDA، درمان با میرادرای در 19% افراد موفقیت آمیز نبود.

  • عوارض جانبی

عوارض معمول میرادرای شامل تورم، قرمزی و حساسیت زیر بغل به مدت چند روز است. همچنین بی حسی و گزگز قسمت بالایی بازو ممکن است تا بیش از یک ماه ادامه داشته باشد. درد روز بعد از انجام درمان ممکن است بسیار زیاد باشد. علاوه بر عوارض معمول میرادرای، به دلیل تراکم ساختارهای عصبی در ناحیه زیر بغل، امکان آسیب برگشت ناپذیر به این ساختارهای عصبی نیز وجود دارد.

گزارشاتی از بیمارانی که در بازوی خود درچار ضعف عضلانی شده که تا شش ماه پس از انجام درمان با میرادرای نیز بهبود نیافته است در Wall Street Journal به چاپ رسیده است. مهمترین عارضه احتمالی میرادرای را می توان آسیب دائمی عصبی دانست، که احتمال بروز آن در افراد لاغرتر یا دارای پوست نازک تر بیشتر است.

  • هزینه

هزینه درمان با میرادرای در مناطق مختلف ممکن است متفاوت باشد، اما به طور معمول 3000 تا 4500 دلار است.

  • نحوه تهیه

این روش در صورت ورود در کشور از طریق کلینیک ها و بیمارستان ها قابل دسترسی خواهد بود.

  • مزایا

اثر بخشی نسبتا سریع

  • معایب

درد و تورم تا چند روز تا چند هفته

احتمال آسیب دائمی به اعصاب

پر هزینه

راههای درمانی دیگر

یونتوفورز
یونتوفورز
بوتاکس
بوتاکس
درمان دارویی
درمان دارویی
آلومینیوم کلراید
آلومینیوم کلراید
طب طبیعی و مکمل
طب طبیعی و مکمل
جراحی
جراحی
error: